The Real Survivors
“PNG Gold Quest”
A Major International Television and
Papua New Guinea Promotional Project
G O L D D I V I N G
сценарий за телевизионно състезание

Най-хубавото в това риалити е, че всичко е истинско и приключенията и хората и златото…

ФОРМАТ – риалити състезание. Приказно приключение из един невероятен и жесток свят изпълнен с багри и непозната за европееца атмосфера.

Свят, в който се оцелява трудно. Свят, пропит от мистика и папуаски заклинания, Свят, където се говорят повече от 800 наречия и където силата, красотата и златото се преплитат във вечна хармония.

Това ще бъде научно-популярно риалити, ако перифразираме –naturlity. Отбелязваме го, защото с това състезание ще въведем нова драматургична тенденция. А тя е научнопопулярната, екологична линия на контакта човек-природа и след това запознаването с неповторимата флора и фауна на Папуа Нова Гвинея.
Другата драматургична линия и критерий при оценката от журито ще бъдат взаимоотношенията на отборите с местното население, уважението към техните обичаи, култура и бит. Живота на папуасите е забулен в шаманска тайнственост и тече със закъснение от около 100 години спрямо останалия свят. Хората живеят в сламени къщи разпръснати по бреговете. Карат лодки издялани от корубите на дървета и ходят голи, само с издълбани дълги тикви да прикриват интимните си части. Девствеността на природата заедно с екзотичните птици и животни създава картина, която рядко може да се снима на друго място по света. Европееца тук се усеща малко странно. Атмосферата е изпълнена с влиянието на лошите духове Маслаи, които дебнат от всеки камък, водовъртеж или от непроходимите гори. Тази научнопопулярна част ще бъде уникално антропологично наблюдение на един забравен от народите в постмодерното общество свят на обичаи, възгледи, уникална обществена организация, бит и култура, религия и т.н. Екипът няма да има претенциите да обобщава своите наблюдения както това прави Клод Леви – Строс , но ще подсказва, че там има хора, които живеят, обичат, общуват по различен начин и те са по своему нещастни и щастливи в универсални за човешката психика състояния.
Тези две жанрово-естетически характеристики заедно с вечния стремеж на човека към приключения и богатство ни дават основание да смятаме, че състезанието ще бъде уникално.

Цел на самото състезание – Достигане до притоците по горното течение на река СИПИК и добиване на злато под вода със съвременни машини, както и търсене и намиране на скрити златни слитъци покрай кораловите острови на Папуа Нова Гвинея.

Награди – Златото добито от самите участници!
Специална награда за етична постъпка –“Белег за човечност”!
Уникалната възможност за такава експедиция!
Доказване на собствените възможности и не на последно място, при определени условия - един милион долара!

Състезанието е международно и се състезават шест отбора от шест различни страни. Ако в него се включат и ТВ канали от всяка страна участничка, които да излъчват реалитито–големите минни компании за добив на злато в Папуа Нова Гвинея ще предоставят награда от 1 000 000 долара за победителя.

Локация – Папуа Нова Гвинея
Приключение с коли, хеликоптери, яхти и канута по протежението на река СИПИК –1000 километра рискована експедиция от делтата, където живеят крокодили чудовища дълги по десет метра до горното течение на реката, където достигат максимум до два, но където легендите за човекоядците са още живи.
Състезание изпълнено със спиращи дъха предизвикателства, препятствия, опасности сред неописуемо красива природа. Това е една мечта на всеки мъж или жена, които са заспивали с книга от писатели като Джек Лондон и не са забравили все още детско-юношеските си мечти.
Участници – след кастинг накрая остават шест отбора от различни държави съставени от по един мъж и една жена.

Условия към участниците:
1. Физически и психично здрави мъже и жени на възраст от 21 до 50 години. Те трябва да притежават документ за общо здравословно състояние надлежно заверен от болнично заведение в съответната страна и да нямат хронични заболявания – хипертония, захарна болест, заболявания на опорно-двигателния апарат, на слуха, зрението, СПИН, исхемична болест, хепатит, язви на стомаха и тънките и дебелото черво, астма.
2. Неосъждани, криминално непроявени.
3. Задължително средно ниво на интелигентност и ползване на английски език.
4. Да плуват, да се ориентират в непозната обстановка, да преодоляват естествени препятствия – водни и надземни.
5. Да имат познания по оказване на първа помощ на пострадал – поставяне на инжекции, сърдечен масаж, помощ при дишане, при счупване на ръка,крак и т.н.
6. Не могат да участват професионални златотърсачи и близки на хора от екипа.

Участниците се подлагат на кастинг, който съдържа :
- Тест за физическа издръжливост – на суша, във вода и под вода, ориентиране в непозната обстановка за време.
- Тест за оказване на първа помощ
- Събеседване с комисията за лична мотивация и ниво на интелигентност.
Състезателите няма да се правят на първобитни хора. Те ще играят себе си, но в истинската ситуация на приключенска експедиция. Могат да се ползват от всички достижения на цивилизацията. Въпросът е че, в земята на папуасите те няма да им помогнат много. По-скоро ще им пречат…..

Снимки: Всеки отбор се придружава от един местен папуас водач и двама оператори с две камери. Те ще дежурят по 12 часа непрекъснато. Отделно от въздуха ще ги следи снимачен екип с хеликоптер.

ЖУРИ – Журито оповестява своите критерии в началото на поредицата. Запознава се с участниците преди отпътуването им по реката. Състезателите са запознати с критериите. Те могат да вземат със себе си вещи определени от журито, като минимум и определен списък неща, които са допустими.
Те обаче могат да бъдат от полза, както и да се окажат в тежест на самите състезатели. Те не могат да ги изхвърлят в джунглата, а трябва да ги приберат обратно. Екологичното им поведение ще бъде важен критерий при оценката.
Журито се състои се от представители на спонсорите на наградата и на самото състезание. След всеки етап те оценяват отборите и ги запознават с тяхната оценка.
Никой не отпада, но наваксващите ще трябва да се потрудят или да коригират своето поведение.
Грубост, жестокост, малтретиране на живата природа и на отделни животни, лошо отношение към местните хора, подигравки с техните обичаи и порядки се наказват са наказателни точки.
Заснетият материал се транспортира всеки ден, за да се запознае журито с поведението и успехите на участниците и да започне монтажа на епизодите.
Преди финала с явно гласуване журито подрежда отборите според постигнатите резултати.
Самият финал ще бъде в столицата на един от отборите. В голяма зала с много публика или голямо ТВ студио на състезателите ще бъдат задавани въпроси, които освен свързани със златото ще бъдат и по хуманитарни теми:
Опазване на природата, познания за историята, флората, фауната и актуалното положение на Папуа Нова Гвинея;
Междувременно ще се излъчват критични за тях моменти, в които те са се държали благородно и себеотрицателно и са заслужили точките на журито.
Публиката на шестте държави, в които се излъчва състезанието ще определи с SMS победителите. Зрителите на всяка от страните няма да имат право да гласуват за своя отбор.

Епизодите ще бъдат 30 /тридесет/ по един час, като тяхната драматургия се определя от:
-Поведението и задачите пред участниците
-научнопопулярните познания за околната среда, в която се развива действието.
Епизоди - Освен самото състезание сегменти във всеки епизод ще бъдат срещите с племената Мурик, Куругу, Майо, Йесан, Суагур, Уагу, местните обичаи, като почитта към сладкия картоф, към божествата Крокодила и Орела, към Човека буболечка,както и флората и фауната на страната.
1. Етапите на кастинга и перипетиите по отсяването на финалистите.
2. Клип-портрет на финалистите, техният живот и пътуването им до Папуа Нова Гвинея /пътуването може да бъде през Индонезия, което освен, че ще го направи значително по интересно ще позволи да се включат още няколко спонсора, които са изявили желание за участие/
3. Пристигане в - Уилак, Източна Провинция Сипик в Папуа Новa Гвинея. представяне, история, забележителности, обиколка на града, настаняване в щаба на реалитито – хотел Уинджимър, пресконференция,
4. Запознаване с критериите на журито, маршрута,правилата, етапите на състезанието.
5. Пътуване към делтата – коли, хеликоптери
6. Пътуване по реката –лодки
7. Акомодация с различните папуаски племена, през чиято територия преминават участниците – тест за журито
8. Направата на канутата – тест за сръчност и бързо набиране на умения.
9. Срещи с флората и фауната – реакции
10. Способности за направа на бивак, храна, помощ
11. Способности за съществуване без цивилизационни
12. Придобивки
13. Пътуване през високите планини –трасе Кокода трак станало лобно място на хиляди японски и австралийски воини през Втората световна война.
14. Състезание за запазване на периметри
15. Издигане на биваци
16. Демонстрация за работа при ваденето на златото.
17. Начало на състезание –първи етап
18. Оценка, жури, точки – нарушения.
19. Втори етап от състезанието –
20. Жури-оценки
21. След трудното изпитание се пренасяме в рая на земята. Състезание за вадене на съкровища под вода край кораловите острови - с акцент върху подводната флора и фауна.
22. Скрити изкушения за участниците – тест за морал и воля.
23. Състезание трети етап
24. Жури-оценки –подреждане
25. Последен етап – последен шанс. Специално изпитание -тест за човечност през последния ден. Това ще бъде пострадал човек, птица, заделена купчина злато точно на границата на съседен участък и т.н.
26. Събиране на биваците. Край на експедицията. Свободен ден. Сбогуване с мястото
27. Отпътуване. Възможности за снимки за спомен.
28. Жури, оценки, награждаване.
29. Свободен ден в Папуа Нова Гвинея –реакциите на приключенците.
30. Пристигане в Европа. Посрещане на отборите.
31. Големият финал. Събеседване и определяне на победителя от публиката чрез SМS. Посланието на двамата победители
Описаните епизоди са само насока за възможностите, които предоставя този формат на състезание в тези малко изследвани и обитавани от духове места на планетата.

Марио Марков
Иво Драганов
Любо Тодоров